Българско вино

България е една от най-старите страни за производство на вино в света. Българското вино има незапомнена история, древна винарска традиция, уникални сортове грозде, както и престижно международно признание и впечатляващо количество награди, особено през последните години.
Разположена на юг от Стара планина, ограничена от Черно море на изток и Гърция на юг, тракийската долина на България се счита от много историци за един от най-старите региони на винопроизводството в света. Историческите и археологически проучвания доказват вярването, че гроздето първо е било култивирано и произведено на територията на днешна България. Доказателствата могат да бъдат проследени до траките преди 7000 години. Низините имат мек климат, подвижни хълмове и морско влияние, които осигуряват перфектна среда за отглеждане на грозде. Има над 40 български местни сортове грозде. Най-популярни са Mavrud, Rubin, Pamid, Ruen, Cherven Misket, Melnik, Gamza, Gergana, Tamianka.
Съвременна България постепенно намира своята идентичност като модерна нация за производство на вино, откривайки нови тероари, гроздови сортове и стилове. Непрекъснато се осъществява постоянен процес на установяване на определен „български“ винен стил, като в същото време се избира надеждни, продаваеми сортове грозде като Каберне Совиньон, Мерло, Сира, Шардоне, Рислинг, Совиньон Блан и Мускат.
Като винена страна България е географски разделена на пет региона за производство на вино. Всеки от тях има свои специфични характеристики.
Най-важните от тях са:
 
ДУНАВСКА РАВНИНА
Севернобългарският район се характеризира с умерено-континентален климат с горещо лято и голямо количество слънчеви дни. Обхваща централната и западната част на Дунавската равнина, южния бряг на Дунав и прилежащите му райони. Разпространени са сортовете Мускат Отонел, Гъмза, Каберне Совиньон, Мерло, Шардоне, Алиготе, Памид и други. Тук се произвеждат качествени бели сухи вина, естествено-пенливи вина по класическата технология и качествени червени вина, които се характеризират с богат плодов аромат и свеж вкус.
 
ТРАКИЙСКА НИЗИНА
В Южнобългарския район климатът е умерено-континентален с добро разпределение на валежите през целия вегетационен период. Включва централните части на Тракийската низина и части от Сакар. В този район са Концентрирани повечето от червените сортове грозде. Отглеждат се Мавруд, Мерло, Каберне Совиньон, Червен мискет, Памид и други. Климатичните условия на района, защитен от остри северни ветрове, благоприятства получаването на разкошни богати, плътни, запомнящи се червени качествени вина от сортовете Каберне Совиньон и Мавруд. Вината от типично местния сорт Мавруд се ценят особено много, защото съчетават аромата и вкуса на червени дребни плодове, подправки и треви.
В България 14 февруари е Ден на лозарите и винопроизводителите: Ден на Свети Трифон.
Свети Трифон Зарезан е покровител на лозарите и винопроизводителите. Всяка година на 14 февруари българите отдават почит на Свети Трифон, като участват в празници на виното в села, винарни и лозя в цялата страна.
Този сайт използва бисквитки, за да предоставя услуги на най-високо ниво. Ако не сте съгласни да съхранявате бисквитки на вашето устройство, коригирайте настройките на браузъра си.
ОК