Природа и животни
Дивото зове. 90 природни резервата, повече от 500 защитени територии и 11 природни парка, 110 вида бозайници, повече от 400 вида птици, 37 вида влечуги, около 30 вида земноводни, 214 вида пеперуди, 217 морски и пресноводни вида, над 27000 вида безгръбначни животни.
Навсякъде по Земята дивата природа е в опасност най-вече заради действията или бездействието на всички нас. В течение на времето различни видове диви животни и растения изчезват изцяло и това е голяма загуба за всички нас, която не може да бъде запълнена. В стремежа си да намали изчезването на застрашените и редки представители на дивия живот, всяка страна определя защитени територии - резервати или природни паркове. Природното богатство на България се съхранява в 3 национални парка, около 90 природни резервата, повече от 500 защитени територии и 11 природни парка. Релефът и отличната локализация правят тази страна дом на голям брой животни и растения. Тук живеят близо 110 вида бозайници (сред които кафява мечка, вълк, рис, дива коза, елен), повече от 400 вида птици, 37 вида влечуги, около 30 вида земноводни, 214 вида пеперуди, 217 морски и пресноводни вида, над 27000 вида безгръбначни животни и много други - което е доста невероятно, като се има предвид малката територия на България – около 111 000 кв. км.
Около една трета от терена на България е планински и страната може да се похвали със седем големи различни планински вериги, както и множество малки планини, всяка с уникален набор от флора и фауна.
От северната граница с Румъния плодородна Дунавска равнина постепенно се прелива в Предбалкана и Стара планина, най-дългата планинска верига на Балканите, която на практика разделя страната на две. На юг Средна гора е разделена от Стара планина с котловина, в която се намира Розовата долина.
От северната граница с Румъния плодородна Дунавска равнина постепенно се прелива в Предбалкана и Стара планина, най-дългата планинска верига на Балканите, която на практика разделя страната на две. На юг Средна гора е разделена от Стара планина с котловина, в която се намира Розовата долина.
Най-високият връх на България, връх Мусала (2925 м), се намира в прекрасната и цветиста планина Рила южно от София и е почти равен по височина с връх Вихрен (2915 м) в дивата и скалиста планина Пирин на юг. Планината Родопи се простират до гръцката граница източно от планините Рила и Пирин. Очарователните пещери Ягодина и Триград са геоложки акценти на Родопите, а скалните образувания на Мелник са сред най-необичайните забележителности в Пиринско. В обхвата на Рила пирамидите Стоб са най-уникалната геоложка характеристика.
Тракийската равнина се отваря към брега на Черно море. Крайбрежието с дължина 378 км е покрито с плажове, а също така вниманието привличат крайбрежните езера край Бургас, скалите край Калиакра и няколко пясъчни залива. Гмуркането се превърна в популярно занимание тук през последните години. В допълнение към могъщия Дунав, който формира голяма част от границата с Румъния, основните реки включват Янтра, която се извива през град Велико Търново; Искърът, който се простира от Самоков до Дунава, минавайки покрай София; и Марица, която пълзи през Пловдив.
В България има популярна поговорка, която гласи: „Който го е страх от мечки - да не ходи в гората“. Можем да разгледаме тази поговорка като съвет, тъй като България заедно със Швеция, Финландия, Русия и Румъния са една от малкото страни в Европа със значителна и стабилна популация на кафяви мечки. По неофициални данни Рило - Родопският масив и Стара планина са обитавани от близо 700 екземпляра. Кафявата мечка живее в горите. Въпреки че изглежда тромава, на къси разстояния може да бяга със скорост 45 км / ч. Живее поединично и много рядко по двойки. Отдалеч изглежда спокойна, но може много бързо да изпадне в ярост. Масата на възрастния е между 100 и 350 кг. Дължината на тялото е 1,50 до 2,50 м. Основната им храна е вегетарианска – горски плодове - събирането на храна отнема много време в ежедневието им - между 6-7 часа на ден. В България кафявата мечка е застрашен вид и е поставена под закрила.
Ако решите да посетите най-високите части на националните паркове на Централен Балкан или Рила, е възможно да срещнете следи от най-големия сухоземен хищник в България. Обикновено мечките ще ви усетят преди да ги намерите и ще направят всичко, за да избегнат срещата, тъй като се страхуват от хората. Въпреки това някои мерки за безопасност не са излишни: Вземете под внимание, че когато се намирате на мечешка територия, трябва да говорите силно, да пеете, да подсвирквате или да почуквате, така че мечката да ви чуе от поне 30 метра. Ако се движите тихо, може да навлезете в личното пространство на мечката и да я стреснете. Ако животното се почувства застрашено, може да премине към атака. Обикновено най-големите щети са синини, някои драскотини и разбира се силният страх. Мечките не обичат да бъдат „в капан“. Ако блокирате единствения път за бягство, може да ви нападне. Бързо се скрийте зад скала или ствол на дърво ѝ дайте пространство. Липсата на реакция и движение кара мечката да вярва, че заплахата е приключила. Така че, ако няма къде да се скриете, просто легнете по корем или на топка, покрийте врата си с ръце и не мърдайте, докато животното се оттегли!
И като става въпрос за гигантски животни, не можем да пропуснем най-големия бозайник в Черно море - средиземноморският тюлен монах. Тюленът изглежда голямо и тромаво животно (с дължина от 230 до 430 см и тегло до 400 кг) и трудно се движи по сушата, но във водата е неговото царство. Наричан е „монах“ заради потайния и уединен начин на живот. Днес той е не само един от най-редките видове на Земята, но и един от най-застрашените. Изчезва масово от българските брегове през 80-те години на ХХ век и като цяло от Черно море - в средата на 90-те. Оттогава отделни екземпляри се срещат рядко по българските брегове и последното наблюдение е около нос Маслен, близо до град Приморско. Късната полова зрялост, ниската численост, изчезването на местообитанията и човекът с действията си довежда до това, че този вид изчезва от лицето на Земята. Срещат се също така обикновени делфини и делфини афала в Черно море, макар и за съжаление, в намаляващ брой.
Друго богатство на българската фауна е вълкът. Смята се, че в България има около 1200 вълци, макар че за съжаление те се смятат за заплаха за добитъка и могат да бъдат отстреляни от фермерите. А уникалният евроазиатски рис, който бе смятан за изчезнал в България след Втората световна война, днес започва постепенно да се завръща. Изключително голям късмет е да се види този прекрасен вид сред естествения му хабитат.
Сред редки насекоми на България е пролетна зеленка (вид водно конче), който се среща само в Тракийската област. Този ендемит е намиран само още в българската и гръцката част на източните Родопи, както и в подножията на българската и турската част на Странджа – край устието на река Ропотамо и край Мидия и Чаталджа.
Сред редки насекоми на България е пролетна зеленка (вид водно конче), който се среща само в Тракийската област. Този ендемит е намиран само още в българската и гръцката част на източните Родопи, както и в подножията на българската и турската част на Странджа – край устието на река Ропотамо и край Мидия и Чаталджа.
Ако сте почитатели на орнитологията, вашето място определено е в България. Разположена на кръстопът между Европа и Азия, България е една от най-добрите европейски дестинации за наблюдение на птици със своите 114 орнитологично важни места. Страната е пресечена от два от основните миграционни маршрути в Европа - Виа Понтика и Виа Аристотелис. България има повече от 400 вида птици и това я прави едно от най-добрите места на континента за наблюдение на птици. Тук можете да видите повече от половината от видовете птици, характерни за Европа като цяло - дори видове, които се срещат най-вече в пустинята и други, които живеят твърде далеч на север. За да се защитят редките и уникални птици, в България са създадени много различни природни резервати, което цели да осигури максимално най-добра среда за живот и гнездене. Тук могат да се видят около 14 от застрашените в световен мащаб птици, като Египетския лешояд (най-бързо намаляващата хищна птица в Европа; среща се главно в Източните Родопи), Царски (кръстат) орел (само 26 двойки са останали предимно в Сакар и Западна Странджа), Къдроглав пеликан (гнезди само в Природен резерват Сребърна, зимува в Бургаските езера и някои язовири в Южна България) и много други. Любителите на птиците могат да се възхищават на много пернати видове край Бургаските езера, най-големият влажен комплекс в страната и дом на около 60% от всички видове птици в България; в природен резерват „Ропотамо“ с повече от 200 вида птици; в резерват „Сребърна“, също с над 200 вида птици; в природен парк „Странджа“ с почти 70% от всички видове птици, открити в България; и в природен парк „Русенски Лом“, в който живеят 170 вида водни птици.
Около 250 от около 10 000 растителни вида в България са ендемични и много от тях имат местни имена, като българска къпина и родопско лале. Силиврякът с бледорозовите си цветя е растял в цяла Европа преди последната ледникова епоха, но сега се среща само в Южна България, най-вече в Родопите, където е сравнително изобилен. Чудесно нареченото Блестящо лале с големите си червени цветя е изключително рядко и е открито едва през 1976 г., близо до Ямбол.
Защитеният от ЮНЕСКО национален парк Пирин може да се похвали с повече от 1300 вида флора, а Националният парк
Защитеният от ЮНЕСКО национален парк Пирин може да се похвали с повече от 1300 вида флора, а Националният парк
Централен Балкан обхваща древни гори от ела, смърч и габър и планински ливади, в които виреят около 2340 растителни вида, няколко от които не се срещат никъде другаде.
Малката територия на България дава убежище на още много представители на дивата флора и фауна. Най-редките и уникални са включени в Червената книга на застрашените видове, определяща тези, които трябва да бъдат спешно защитени. Описаните в нея биологични видове са приоритетни за опазване в задължителния за България европейски проект Натура 2000. Без значение какви ограничения и мерки се предприемат, най-голямата отговорност е на раменете на всички нас и трябва отговорно да опазваме Природата и да я съхраняваме за бъдещите поколения.